Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 1 /2018) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Українці в Антарктиді
Під час своєї подорожі до найпівденнішого континенту Джмелик відвідав українську антарктичну станцію “Академік Вернадський”. Коли він повернувся додому, друзі просто засипали його запитаннями!
Хто там живе і що робить?
На станції живуть та працюють учасники експедицій, що змінюють одна одну. Ці люди приїжджають сюди на певний термін, скажімо на рік. Зазвичай це 10–12 осіб. Серед них кухар, лікар, дослідники, інженери та інші фахівці.
У кожного своя роль. Кухар годує всіх, лікар стежить за здоров’ям людей, механік — за тим, щоб добре працювало обладнання станції, електрик — за системами освітлення та опалення тощо.
Головне завдання полярників — дослідження. Учені-метеорологи спостерігають за змінами погоди і складають прогнози. Біологи вивчають життя на суходолі та під водою. Так, нещодавно біолог-аквалангіст Андрій Утєвський, знімаючи відео про підводний світ, відкрив два досі не відомих людям види тварин.
Геофізики досліджують озоновий шар — оболонку з газу озону, що огортає Землю, не пропускаючи до неї шкідливі ультрафіолетові промені. Більше тридцяти років тому в ньому було виявлено “діру” — ділянку, де газу дуже мало. Тепер треба дослідити, як її наявність впливає на довкілля та людей. Наші вчені вимірюють рівень озону кожні 15 хвилин!
А ще поблизу станції виявили поклади вугілля та руди. Тож нашим полярникам є що вивчати!
Чи хотіли б ви побувати в Антарктиді та побачити всі її дивовижі на власні очі? Звісно, це не так-то просто зробити, але читачі друкованої версії журналу “Джміль” зможуть зазирнути на українську антарктичну станцію — прокласти маршрут до крижаного континента, побачити, як вдягаються полярники, побувати на екскурсії станцією та дізнатися, на честь кого її названо.
- Уявіть себе учасником експедиції в Антарктиду. Що б ви взяли із собою насамперед? Чому?
- Які труднощі можуть виникнути у дослідників цього континенту? Чи можна їх уникнути? Як саме?
- Який транспорт вам може знадобитися? Для чого?
- Чим зима в Антарктиді відрізняється від нашої? Чому?
- Більше дізнайтеся про природні умови Антарктиди і поміркуйте, чи є десь на Землі схожі. А якщо ми поширимо пошуки на космічну далечінь?
Виявляється, клімат і поверхня Антарктиди нагадують умови на Марсі (тому фахівці NASA проводили тут випробування космічних апаратів “Вікінг”, які мали досліджувати цю планету).
Уважно роздивіться крижані пейзажі, скориставшись презентаціями до публікації “Подорож на південний континент”, де ви зможете побачити рослин і тварин Антарктиди й Арктики.
А тепер порівняємо земні пейзажі з краєвидами інших планет Сонячної системи!
Завантажуйте електронний додаток
“Українці в Антарктиді”
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація — мандрівка на антарктичну станцію розповідає малятам про життя людей в екстремальних умовах, допомагає зацікавити їх професією науковця — дослідника незвіданого.
Складіть з малятами перелік спеціалістів, які потрібні на станції, визначте обов’язки кожного фахівця, побудуйте ланцюжок взаємозв’язків представників різних професій. Покажіть дітям антарктичні станції різних країн (див. е-додаток до публікації). Чим вони відрізняються одна від одної? Що в них спільного? Чому станції побудовані саме так?
Запропонуйте дітям уявити себе полярниками і побудувати власну антарктичну станцію, представивши проект як малюнок або модель-поробку. Які професії вони додали б до згаданих у тексті? Чому? Ким вони хотіли б бути на такій станції? Які дослідження їм цікаво було б провести? Навіщо?
Матеріал може стати “родзинкою” тематичного дня чи тижня “Мандрівки та мандрівники”, освітнього проекту “Крижаний континент” тощо.