Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 4 /2019) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Випадкові відкриття
Усі речі, якими ми користуємося щодня — технічні прилади, зручний одяг і навіть смачні страви, — хтось колись придумав. Буває, що над винаходами люди працюють багато років, а трапляється й так, що нові ідеї виникають дуже швидко, майже випадково.
Застібка-липучка
Швейцарський інженер Жорж де Местраль полюбляв гуляти зі своїм собакою на природі. Після прогулянок йому часто доводилося вибирати зі свого одягу та з шерсті пса набридливі реп'яхи. Якось Местраль зацікавився, як реп'яхам вдається так добре триматися, і роздивився маленьку коробочку під мікроскопом. Виявилося, що коробочки рослини вкриті маленькими гачками, саме тому вони так міцно чіпляються. Так у Жоржа Местраля ще 1941 року з'явилася ідея зробити застібку-липучку.
- На яких ваших речах є липучки (на одязі, взутті, сумках, рюкзаках)? Чи легко їх застібати?
Дивно? Але це ще не все: читачі друкованої версії журналу “Джміль” дізнаються також, як було винайдено вафельний ріжок, пакетики для чаю, лейкопластир, безпечне скло, візок для супермакету. Тож приєднуйтеся до читачів нашого журналу — буде цікаво!
Здається, що це надто просто? Але ж стільки людей спостерігали одне й те саме явище, а винахід зробив лише один! Потренуймося: можливо, новий винахід десь поряд!
- Вийдіть з друзями на вулицю, роззирніться. Хто помітить більше прикмет весни?
- Кому впаде в око більше цікавинок?
Саме у цей час можна провести цікаві спостереження та експерименти, які допоможуть більше дізнатися про тварин і рослини.
“Досліди з тінню” ("Джміль", 2017, № 5). Досліджуємо те, що завжди ходить за нами хвостиком, але до рук не дається і в розмови не вступає. Звідки береться тінь і куди зникає? Чому не стоїть на місці? Як впливає на життя на Землі? Чим допомагає людям? |
|
“Досліджуємо світ комах” ("Джміль", 2015, № 3) — незвичайні спостереження за звичайними комахами. |
|
“Досліди на підвіконні” ("Джміль", 2019, № 3). Досліджуємо силу та витривалість маленьких насінинок. Перевіряємо, чи буде коріння рослин рости вгору, а стебло вниз, чи зможе паросток знайти вихід із лабіринту. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Діти часто запитують, "звідки вчені дізналися", "як інженер додумався", "як народилася ідея" тощо. Ця публікація допомагає дізнатися, як люди різних професій випадково придумали способи удосконалення відомих технічних засобів або й винайшли предмети, якими ми вже давно користуємося.
Але чи такими вже випадковими були ці відкриття? Адже не одна людина могла бачити або чути те саме, що й винахідник, і не один раз, але пройшла повз можливість зробити відкриття. Чому?
Обговоріть з малятами, які риси характеру притаманні винахідникам. Навчайте їх уважно придивлятися до всього навколо, прислухатися, дивуватися, знаходити незвичайні цікавинки просто під ногами. І тоді відкриттів у світі побільшає!
Матеріал може стати у пригоді на уроках інтегрованого курсу "Я досліджую світ", заняттях з ознайомлення з довкіллям, у позакласній та позашкільній роботі.