Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 12 /2019) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Пісня казкова, пісня колискова
З давніх-давен дорослі, щоб приспати своїх малят, тихенько наспівували їм лагідні, казкові слова, раз по раз повторюючи їх, дещо змінюючи, додаючи нові куплети, закликаючи котиків та коників тощо. Такі пісні — колисанки, колискові — є в кожного народу. Вони передаються від мами до дитини й далі без запису нот і тексту. Кожен виконавець додає до них щось своє, але головні риси залишаються незмінними.
- Поміркуйте, які спільні й відмінні риси можуть мати колисанки різних народів, давні й сучасні. Пригадайте колискові, які знаєте. Хто вам їх співав?
- Послухайте колискову “Місяць яснесенький”, сл. Лесі Українки, муз. Якова Степового.
Місяць ясненький
- Який настрій навіює ця мелодія?
- Розкажіть про колискову, вживаючи слова з хмари.
- Чи можете ви збільшити хмару? Як саме?
- Чи всі слова з хмари ви використали у своїй розповіді? Чому?
А чи відомо вам, чому колискову називають саме так? Читайте друковану версію журналу “Джміль”, і ви неодмінно дізнаєтесь про це, а ще змайструєте колиску, відчуте себе народним композитором і заспіваєте доні-лялечці власну колискову.
Завантажте музику до публікації Відеокліп на музику колискової “Місяць яснесенький”Послухайте колискові народів світу.
Африканська колисковаГрецька колискова
Грузинська колискова
- Як ви зрозуміли, що звучать колискові? Що спільного в усіх пісень цього жанру?
- Чи можете ви передати їхній зміст?
- Про що мріють усі мами світу?
Послухайте з малятами й інші музичні оповідки та більше дізнайтеся про музику.
“Музичний сон Софійки” ("Джміль", 2016, № 3) — казочка для дошкільнят і молодших школярів, яка розкриває відмінності між основними музичними жанрами, та ноти до неї. |
|
“Музичні оповідки про іграшки” ("Джміль", 2016, № 1) — слухання та обговорення п'єс Віктора Косенка "Не хочуть купити ведмедика", "Купили ведмедика" (з альбому "24 дитячі п'єси для фортепіано") та Петра Чайковського "Нова лялька", "Хвороба ляльки" (з "Дитячого альбому"). |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація допомагає детальніше ознайомити дітей із колисковими піснями. Розкажіть малятам, що колискові вже багато століть передаються від покоління до покоління: від мам та бабусь до донечок й онучок, які виростають і співають їх уже своїм дітям. У давні часи музику відтворювали без нот, а слова пісень запам'ятовували під час співу, не записуючи. Кожен додавав до пісні щось своє, тож колискові потроху змінювалися, але не втрачали своїх головних рис. Яких саме? Як можна впізнати колискову? Що з роками змінюється, а що залишається незмінним?
У колискових батьки передають дітям найбільші цінності: любов до рідної землі, захоплення природою, повагу до людей. В народі кажуть: "Найдорожча пісняnbsp;— та, з якою мама колисала". Чому?
А чому колискові названо саме так? Пригадаймо схожі слова — "заколисувати", "колисати", "колисанка", "колиска"… Напевно, першим серед них є слово "колиска". У матусь завжди багато роботи, але ж маля потребує уваги. Як приспати дитинку? Як зробити так, щоб малюк не почувався самотнім? Зараз є багато чудових ліжечок для маляток, технічних пристроїв, а от у давні часи нічого такого не було. Та народні майстри знайшли чудовий вихід — створювали для дітей ліжечка, які самі їх заколисували — колиски.
У різних країнах ліжечка для новонароджених називають по-різному, і колискові в кожного народу свої. Послухайте їх із вихованцями, виділіть спільні ознаки. Запропонуйте дітям проілюструвати колискову, яка їм найбільше сподобалася, дізнатися більше про певну країну, уявити, які в ній можуть співати колискові, а потім перевірити свої здогади.
Матеріал може стати основою для проведення занять зі слухання музики, уроків інтегрованого курсу "Мистецтво", української мови та читання, курсу "Я досліджую світ", занять та уроків з розвитку мовлення.