Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 2 /2018) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Танок Землі довкола Сонця
Словничок
Екзопланета — будь-яка планета поза Сонячною системою.
На Космічній станції панувало неабияке пожвавлення. Бортовий комп’ютер без угаву пищав і радісно блимав усіма лампочками.
— Чого це він? — зазирнула до навігаційної кабіни Нотка.
Там уже зібралися Джмелик, Пензлик і Книжечка.
— Як? Ти ще не знаєш? Комп’ютер виявив у зоряній системі неподалік екзопланету, на якій могло б бути життя. Ми назвали її Карпотун!
Незвідана планета
На моніторі з’явилися характеристики нововідкритої екзопланети. З’ясувалося, що вона, як і Земля, обертається довкола своєї зорі. Разом з нею кружляють іще шість планет, але саме орбіта Карпотуна віддалена від її “сонця” на таку відстань, на якій можуть виникнути умови, сприятливі для життя. Орбіта Землі теж прокладена ідеально. Не надто далеко від Сонця, бо інакше все живе на ній вимерзло б, і не настільки близько, щоб уся вода з її поверхні випарувалася.
Повне коло ця екзопланета проходить за 379 земних днів. Тобто стільки наших днів триває там рік.
- Скільки днів триває рік на Землі? Скільки пір року змінюють одна одну на нашій планеті? Скільки місяців триває кожна? А скільки днів?
Аж раптом комп’ютер тривожно загудів, здійснюючи якісь підрахунки, і за секунду на моніторі засвітився невтішний діагноз: “Умови несприятливі для життя”.
— Але чому? — вигукнув Пензлик. — Усе ж наче гаразд!
Друзі з’юрмилися навколо комп’ютера, намагаючись прочитати дрібні літери.
Це цікаво
Насправді Земля обертається довкола Сонця за 365 днів та приблизно 6 годин. За чотири роки з цих годин набігає ціла доба, тож на календарі кожного четвертого року з’являється додатковий день — 29 лютого. Такий рік називають високосним. Наступним високосним роком буде 2020-й.
Незвичайна екзопланета так зацікавила Джмелика, що він вирішив здійснити космічну експедицію, аби порівняти екзопланету із Землею і з’ясувати, чому життя на ній неможливе. Приєднатися до космічної експедиції зможуть тільки читачі друкованої версії журналу “Джміль”.
Завдання експедиції: з’ясувати, чому чергуються день і ніч, від чого залежить тривалість доби, чому існують пори року. Хочете стати учасниками космічної експедиції Джмелика? Ласкаво просимо!
Зберіть власну експедицію і дослідіть інші планети Сонячної системи. Пригадати всі планети допоможе наша презентація “Знайомтесь: Сонячна система”.
- На яких планетах доба менша від земної, а на яких більша?
- Скільки тривають пори року на інших планетах Сонячної системи?
- Чи на всіх планетах змінюються пори року?
Знайти відповіді на ці та багато інших цікавих запитань допоможе освітній проект Джмелика для дошкільнят і молодших школярів “Далекий близький космос”.
Увага! Ви можете стати учасником й інших Джемликових космічних експедицій. Ось перелік деяких з них:
Таємниці нашої галактики (2016, № 6) — вивчаємо рідну галактику — Молочний, або Чумацький Шлях. |
|
Квест Сонячною системою. Частина перша (2015, № 5) — пригодницька гра, що допомагає закріпити уявлення дітей про планети Сонячної системи (у першій частині квесту — Меркурій, Венера, Земля, а також її центральна зірка — Сонце). |
|
Квест Сонячною системою. Частина друга (2015, № 6). Подорож до Марса, Юпітера, Сатурна, Урана, Нептуна із загадковими дослідницькими завданнями — чудова нагода для малят розвинути свої здібності, проявити креативність. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація-пригода допомагає просто й дохідливо пояснити малятам, чому на Землі чергуються день і ніч, від чого залежить тривалість доби, чому змінюються пори року.
Змоделюйте чергування дня і ночі за допомогою м’ячиків різного діаметру. Звісно, точно цей дослід провести неможливо, адже непросто обертати різні м’ячики з однаковою швидкістю, але порівняти довжини шляхів точки на різних м’ячиках і побачити відмінність можна, якщо різниця у величині м’ячиків буде виразною і ми намагатимемося обертати їх з однаковою швидкістю.
Публікація стане у пригоді на заняттях з ознайомлення з довкіллям, уроках природознавства, а також допоможе провести інтегровані тижні та дні.