Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 4 /2021) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Що утримує тепло?
Чи доводилося вам чути від дорослих про “аномально теплу зиму” і “рекордно спекотне літо”? Як гадаєте, чи правда, що наша планета з кожним роком стає гарячішою? І чи може статися так, що через 10-30 років зима зникне назовсім і ми більше ніколи не побачимо снігу? Знайти відповіді на ці запитання допоможе експеримент.
Підготуйте:
- 3 скляні банки
- 3 кімнатні термометри
- 2 кришки для банок
- 2 шипучі таблетки вітамінів
- склянку
- воду
- настільну лампу
- ручку
Зробіть
- Покладіть термометри на стіл і залиште на 5 хвилин. Яку температуру вони показують? Чи однакові їхні показники? Запишіть у графі таблички "Температура на початку" значення з кожного термометра.
- Налийте в банки по одній склянці води й закріпіть у кожній термометр так, щоб стовпчик не торкався води. Одну банку залиште відкритою, другу закрийте кришкою, у третю вкиньте шипучі вітаміни і також закрийте.
- …
Хочете продовжити дослід? Це напевне зможуть зробити усі читачі друкованої версії журналу "Джміль"! Їм Джмелик ще й докладно пояснить, що таке парниковий ефект, чи корисний він для природи Землі та як із ним боротися. А ще вони зможуть змайструвати мініпарник просто у себе вдома.
У природи багато таємниць, але вона радо відкриває їх допитливим і терплячим. Хочете більше дізнатися про природу Землі? Досліджуйте разом із Джмеликом!
“Досліди на підвіконні” (“Джміль” 2019, № 3). Досліджуємо силу та витривалість маленьких насінинок. Перевіряємо, чи завжди коріння рослин буде рости вгору, а стебло вниз, чи зможе паросток знайти вихід у лабіринті. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Деякі зміни у природі відбуваються повільно. Принаймні так здається людям, адже ми можемо бачити їх через десятки, а іноді й через сотні років. Але ж для природи Землі кілька десятків років — лише мить. Тож важливо пояснити дітям, які наслідки може спричинити безвідповідальне ставлення людей до природи, виховувати їх відповідальними за збереження нашої планети.
У наш час велике занепокоєння викликає можливість посилення парникового ефекту внаслідок людської діяльності, що призведе до глобального потепління. Чим це небезпечно? Почнуть танути льодовики в Антарктиді, підвищиться рівень океану, і багато країн можуть опинитися під водою. Глобальне потепління може спричинити також зменшення площі лісів на Землі.
Екологи прогнозують, що повністю нейтралізувати наслідки парникового ефекту не вдасться. Проте людство ще може вжити низку заходів, які суттєво пом'якшать кліматичні зміни на планеті. То що ж варто зробити?
- Обмежити споживання викопного палива: вугілля, нафти, газу.
- Підвищувати ефективність використання енергії.
- Ширше використовувати поновлювані джерела енергії.
- Розвивати екологічно чисті технології.
- Запобігати виникненню лісових пожеж, відновлювати зелені насадження та ліси.
- Зменшувати забруднення навколишнього середовища, зокрема океанів, морів.
Обговоріть з дітьми, що вони самі можуть робити вже зараз, аби запобігти розвитку глобального потепління. Можна також пофантазувати і вигадати нові джерела енергії, екологічно чисті транспортні засоби тощо, а також створити комікс чи мультфільм, який розповість про важливість економії енергії.
Публікація стане у пригоді на уроках інтегрованого курсу “Я досліджую світ” та заняттях з природознавства.