Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 10 /2021) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Іван Франко
Певно, вам уже доводилося чути ім’я цього українського письменника. Це саме він склав казки “Коли ще звірі говорили”, а ще дотепно заримував улюблену “Ріпку” — так, що вона зазвучала цілком інакше. Це він розповів українським дітлахам про пригоди Фарбованого Лиса. Він познайомив їх із малим Грицем та його незабутнім “а-ба-ба-га-ла-ма-га”, на честь якого навіть сучасне книжкове видавництво назвали!
А може, ви бачили портрет поета на 20-гривневій банкноті? Чи навіть живете в місті, названому на його честь, — Івано-Франківську?
Непересічний то був чоловік! Гідний того, аби помандрувати на 165 років назад у минуле і познайомитися з ним ближче…
Такий різний Франко
Син коваля
Народився Іван Франко 27 серпня 1856 року в селі Нагуєвичах, що на Львівщині.
Тато Івана був ковалем, а його кузня — справжнім сільським клубом, де люди залюбки збиралися, аби поговорити про життя.
“На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний вогонь… Це вогонь у кузні мого батька”, — писав Іван Франко.
Іван Франко не лише мав добре почуття гумору, а й тонко відчував красу і настрої природи. Прочитайте один із його віршів такого штибу.
Дрімають села
Дрімають села. Ясно ще
осіннє сонце сяє,
та холодом осіннім вже
в повітрі потягає.
Темно-зеленії садки
дрімають вже без плоду,
і тихо гріються хатки,
і верби гнуться в воду.
Ще ліс не стогне тим важким,
осіннім, довгим тоном,
і ще стрілою ластівка
звиваєсь над загоном.
- Яку пору року змальовує автор?
- Який настрій панує в поезії?
Хочете ще більше дізнатися про Івана Франка та разом прочитати його такі різні за жанрами твори — оповідання, переказ казки, вірш? Тоді приєднуйтеся до читачів друкованої версії журналу “Джміль”, і завжди матимете повну кишеню цікавинок, які можна почитати і обговорити з дітьми на дозвіллі.
Познайомте дітей із видатною українською поетесою, скориставшись публікацією “Леся Українка — видатна донька України” (“Джміль”, 2021, № 2): розповідаємо про поетесу, яка стала символом України, читаємо її вірші. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація розповідає дітям про Івана Франка за допомогою коротеньких цікавих фактів із його життя, які вразять малят і неодмінно запам’ятаються. Згодом молодші школярі зможуть уже самостійно досліджувати життя та творчість письменника.
Зверніть увагу дітей на те, що Франко працював у різних жанрах — писав оповідання, перекази казок, вірші, прозові твори для дорослих тощо. А це не так-то просто.
Обговоріть із дітьми, які особливі слова та фрази можна знайти у творах письменника, чим авторський переказ казки відрізняється від фольклорного оригіналу, що допомагає письменнику кількома словами змалювати персонажів так, щоб ми могли їх уявити. Запропонуйте дітям розповісти якомога більше про кожного персонажа казки, вигадати продовження опублікованих у журналі пригод, намалювати власні ілюстрації до них тощо.
Матеріал чудово доповнить заняття та уроки з розвитку мовлення, уроки інтегрованих курсів “Українська мова та читання”, “Я досліджую світ”, стане у пригоді в позакласній та позашкільній роботі.