Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 3 /2020) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Такий знайомий і загадковий звір — кіт
У попередньому випуску журналу Джмелик та його друзі вирішили ближче познайомитися з улюбленцями багатьох людей — котиками. Прагнучи зібрати більше інформації, наші дослідники поспілкувалися зі спеціалістами, які вивчають цих тварин, — фелінологами (від латинського felinus ("фелінус") — котячий). І дізналися, що пухнастики мають дивовижні секрети. Ось які!
Котячі дива й секрети
Коти вміють видавати більше ста різних звуків, а собаки — лише десять. Цікаво, що певні звуки котики використовують для людей, зокрема нявчання, муркотіння, і зовсім інші — для спілкування між собою (шипіння, урчання, завивання). Є таланти, що "співають", розтягуючи звуки, а то й копіюють людське мовлення, зв’язуючи й розриваючи звуки, мов окремі слова.
Котячі очі світяться в темряві завдяки здатності їхньої сітківки відбивати найменші часточки світла. Саме тому коти так добре бачать уночі. До того ж вони мають найбільші з-поміж тварин наших широт очі порівняно з розміром мордочки. А вухами можуть крутити на 180°, тож чують звуки з усіх боків. Ще й нюх у них у 14 разів гостріший за наш, тож вони завиграшки знаходять навіть добре заховані ласощі. Кицьчин носик має ще один секрет — його відбиток неповторний, так само як і відбиток пальця людини. Тож за ним можна ідентифікувати тваринку. Зазвичай пухнасті гімнасти добре тримають рівновагу, але якщо вже киці доводиться падати з висоти, вона активно рухає хвостом і всім тілом, аби повернутися животом донизу. Тому, як правило, вона приземляється на лапи, які добре амортизують удар.
Пригадуєте, як котики напрочуд легко пролазять у найвужчі шпаринки? А от у чому секрет цього таланта, дізнаються лише читачі друкованої версії журналу “Джміль”!
Ставайте постійними читачами журналу, учасниками дослідницьких експедицій Джмелика — і дізнаєтеся про паранормальні здібності котів, про те, як киця потрапила до Книги рекордів Гіннеса, та розкриєте інші таємниці котячих.
- А чи добре ви розумієте своїх киць? Пригадайте, як вони мурчать, коли задоволені, що "говорять", коли хочуть їсти чи просять, аби їх залишили у спокої… Спробуйте відтворити їхні інтонації та розповісти цікаву "котячу історію".
- Про що ви хотіли б дізнатися у своїх киць? Візьміть у своєї киці уявне інтерв'ю та складіть невеличку історію про неї.
Дізнайтеся про котів у дикій природі, прочитавши звіт про попередню експедицію Джмелика “Небезпечні й лагідні звірі — коти” ("Джміль", 2020, № 2), присвячену життю котів у дикій природі та серед людей. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Цікавий інтегрований матеріал, який неодмінно стане у пригоді під час ознайомлення з природним довкіллям. Цінність публікації у поєднанні різної інформації — науково-популярних розповідей про життя котиків у природному середовищі, особливості їхньої поведінки та яскравих описів цих милих тваринок у віршах.
Запропонуйте дітям придумати історію або казку з життя-буття котів, намалювати картинки чи створити поробки та декорації, а потім зняти мультфільм за власним твором. Можна організувати презентацію мультфільму у групах молодших дітей та для батьків. Таким чином дошкільнята створять цікавий продукт і одразу відчують його потрібність, тож отримають неабияку мотивацію для продовження творчої діяльності.
Чи наші звичайні киці такі вже й звичайні? Чим дивують нас киці? Чи помічали ви незвичайну поведінку киць? Яку саме? Чому вона здалася вам незвичайною?
Матеріал допоможе провести уроки інтегрованого курсу “Я досліджую світ”, заняття з природознавства, заняття та уроки з розвитку мовлення, уроки української мови та читання.