Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 9 /2019) | До наступної статті > |
Прогулянка до лісу восени
Бесіда за сюжетною картиною на обкладинці
(повна версія)
Перший день осені застав Джмелика не в гуморі:
— Закінчилося літо, закінчилися канікули, все добре закінчилося. Тепер постійно дощитиме, носа на двір не виткнеш, — сумував він.
Добре, що друзі — Пензлик, Книжечка й Нотка — були поруч. Вони вирішили познайомити Джмелика з пані Осінню, показати йому осінні принади яскраві барви, багатий урожай овочів та фруктів.
- Допоможіть друзям зібратися на осінню прогулянку до лісу, наклеївши відповідні наліпки.
Зустрічайте щедру осінь
На узліссі хазяйнує гарна пані у яскравому вбранні. Це — Осінь. У неї багато справ.
- Розгляньте картину на обкладинці журналу, розкажіть, як Осінь змінює природу.
Вона й своїм помічникам осіньчикам знайшла роботу.
- Знайдіть помічників Осені на картині. Що робить кожен з ниx?
- Як би ви привіталися з Осінню, якби зустріли її? Про що запитали б? За що поxвалили б? Про що попросили б?
День народження грибочка
Аж раптом десь поряд почулися гамір та спів:
— З днем народження, любий! З днем народження тебе!
Нотка здивувалася:
— У кого це день народження восени? Усі тваринки та рослинки начебто з'являються на світ навесні.
Але на галявинці й справді був новонароджений малюк — боровичок. А навколо зібралися його щасливі родичі. Познайомимося з ними ближче.
Білі гриби, або боровики, отримали від людей чимало гарних назв. Їх називають правдивцями, щираками, дубрівцями, біляками. Як гадаєте, чому?
Яскраве забарвлення допомагає легко впізнати гриби лисички. Вони мешкають великими родинами у вологому ґрунті хвойних лісів.
Здалеку можна побачити червоний капелюх мухомора. З його назви відразу стає зрозуміло, на що здатен цей красень. Він морить мух. Здавна настій мухомора використовували для відлякування комах. Цей гриб отруйний і для людей.
Назва грибів опеньків підказує, де їх варто шукати. Вони часто оселяються групками на пеньках або повалених деревах. Бачите, їх аж троє завітало на іменини!
А ось ці грибочки мають оманливу назву — сироїжки. Насправді ж їсти їх сирими не можна! Зате можна швидко приготувати, на відміну від інших грибів. У сироїжок бувають капелюшки різних кольорів — зеленкуваті, рожеві, руді, жовтенькі, червоні.
- Знайдіть і розгляньте всі названі гриби на обкладинці.
Завітали до іменинника й комашки.
- Назвіть, хто саме. Полічіть, скільки їх. Кого більше — грибів чи комах?
Онде ще поспішають привітати грибочка малюки-жолудята: "Привіт! Ти такий схожий на нас! І капелюшок коричневий у тебе, і бочки кругленькі! Будемо дружити?"
- Пофантазуйте, у які ігри можуть грати разом жолудята й грибочки.
- Після дощику на галявинці з'явилося багато грибів! Наклейте на малюнок їхні зображення відповідно до інструкцій.
Під ялинкою 3 боровики. Під кущем справа від Пензлика — сироїжки, яких на 1 менше, ніж боровиків. Попереду клена — мухомори, яких менше, ніж боровиків, але не більше, ніж сироїжок. Скільки всього грибів на галявині? Яких найбільше?
Що бачить пильне око?
Зазирнувши на іменини до боровичка, Джмелик та його друзі помандрували далі. В осінньому лісі чимало цікавого. Головне — не поспішати, уважно придивлятися, дослухатися до природи. Спостережливим відкриються різні дива й таємниці.
- Розглядайте обкладинку і фантазуйте…
- Про що мріють горішки ліщини?
- Про що жартують ягоди шипшини?
- Що зацікавило ожинок?
- Чи бояться горобинки павуків?
- Який каштанчик на дереві найгарніший?
Зупиніться в лісі, прислухайтеся! І ви обов'язково почуєте чарівну казку, яка причаїлася десь тут і чекає саме на вас.
- Уявіть, яка на вигляд пані Осінь. Як її відрізнити від інших панночок — пір року?
- Яка робота в Осені, а яка у її помічників? Яку роботу в які осінні місяці вони виконують?
- Чому місяці осені називаються саме так?
- Які назви дали б осіннім місяцям ви? Чому саме такі?
Хочете відчути смак осені й узяти участь в інших пригодах Джмелика та його друзів? Тоді відкривайте ще й ці випуски журналу "Джміль".
“В лісовому хороводі” (“Джміль”, 2014, № 5) — сюжетна картина і бесіда за нею про дерева, їх важливість у житті людей, а також про лісову плутанину. |
|
“Математика на фермі” (“Джміль”, 2016, № 5) — незвичайна мандрівка у пошуках математики навколо. |
|
“Кому потрібен сміттєвоз?” (“Джміль”, 2017, № 9) — детективна історія про зникнення сміттєвоза, яка допомагає дізнатися, кому і навіщо потрібен цей транспорт, куди зникає сміття і чи можна обійтися без автомобілів хоча б один день. |
Завантажуйте інтерактивну версію сюжетної картини
“Прогулянка до лісу восени”
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Роздивіться золоту осінь в усій красі на сюжетній картині. Поговоріть з дітьми про цікавинки та сюрпризи цієї пори, з'ясуйте, який осінній місяць зобразила художниця. Подорожуючи картиною, дошкільнята й молодші школярі можуть закріпити знання прикмет осені, поглибити та розширити свої уявлення про природу в цей час.
Поговоріть з малятами про те, що у картині художниця майстерно поєднала казку й реальність. Чи справді все, що на ній зображено, можна побачити на власні очі? Запропонуйте дітям скласти за сюжетом картини історію про осінь, ліс, тварин і… помічників золотистої пори року. Чи всі прикмети осені намалювала художниця? Який вигляд матиме ця картина в інші осінні місяці?
Які вірші можуть доповнити сюжет? Яка музика може звучати фоном під час оповідання осінньої історії?
Бесіда за сюжетною картиною допоможе пожвавити заняття з природознавства, уроки інтегрованого курсу "Я досліджую світ", заняття та уроки з розвитку мовлення.