Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 11 /2019) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Казки Матінки Гуски
Слухання музичних п’єс Моріса Равеля
Книжечка запросила друзів до себе на літературний вечір.
— Сьогодні читатимемо “Казки матінки Гуски”, — повідомила дівчинка.
— Яка дивна назва! — усміхнулися Джмелик та Пензлик.
— Насправді ви знаєте багато казок із цієї збірки в обробці знаменитого французького письменника Шарля Перро. Як-от “Червона Шапочка” або “Кіт у чоботях”. А матінка Гуска — це такий персонаж, казкарка з гусячими лапками, — пояснила Книжечка.
— А я знаю, що існують музичні варіанти казок із цієї збірки! — радісно вигукнула Нотка. — Тож можемо влаштувати літературно-музичний вечір.
Усі зацікавлено подивилися на Нотку, і вона пояснила:
— Знаменитий французький композитор Моріс Равель створив низку п’єс під назвою “Моя Матінка Гуска” для дітей своїх друзів Мімі й Жана, яких дуже любив, оскільки в нього самого дітей не було. Равель часто гостював у родині друзів і розповідав Мімі та Жану історії, за його словами, “не дуже сумні вечорами — щоб не снилися жахливі сни, і похмурі зранку — для збудження апетиту”.
— Як цікаво! Треба послухати! — вигукнув Джмелик.
Спляча красуня
За кілька днів дощового осіннього вечора друзі зібралися в затишній вітальні вдома у Книжечки. Затамувавши подих, вони слухали розповідь про те, як принц потрапив до замку сплячої красуні:
Непомітно для всіх Нотка ввімкнула спокійну чарівну музику, яка так чудово відтворювала образ сплячої красуні…
- Послухайте п’єсу Моріса Равеля “Павана Сплячої красуні”.
Хочете дослухати казковий концерт до кінця та обговорити його з друзями? Ставайте читачами друкованої версії журналу “Джміль”: тільки вони не пропускають жодного Нотчиного оркестрового класу та обговорення після слухання творів.
Завантажте музику- У збірці Шарля Перро “Казки Матінки Гуски” багато різних казок. Як ви гадаєте, якою має бути обкладинка книжки? А обкладинка CD-диску з музикою? Намалюйте свій варіант.
За мотивами багатьох казок створено балети. Перегляньте ці фрагменти і поміркуйте, героїв якої казки зображують танцівники.
Балет Петра Чайковського “Спляча красуня” Балет “Червона Шапочка” на музику Віктора Горяніна Балет Сергія Прокоф’єва “Попелюшка”Нотка запропонувала послухати й інші казки, які переклали мовою музики композитори.
“Казка, написана звуками” ("Джміль", 2019, № 2): слухаємо музику Сергія Прокоф’єва до балету “Попелюшка”, уявляємо дії на сцені, вчимося чути і відчувати передані композитором емоції — смуток, радість, хвилювання тощо. |
|
“Музичний сон” ("Джміль", 2017, № 12): слухаємо Нотчину музичну історію про цікаву нічну пригоду та виділяємо загальні риси колискової, а також порівнюємо вальс і марш. |
Завантажуйте електронний додаток
“Казки Матінки Гуски”
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація показує дітям, як композитор переповідає казки мовою музики — як музичні інструменти можуть передати характери персонажів, стосунки між ними, різні події.
Запропонуйте дітям пригадати казки та поміркувати, які музичні інструменти яких персонажів можуть зобразити, а потім уважно послухати музичні твори та перевірити свої припущення, передати за допомогою руху особливості характеру казкових героїв.
Зверніть увагу дітей на те, які танці й чому вибрав композитор, на особливості музичного супроводу, рухи танцюристів тощо.
Матеріал може бути використаний під час проведення інтегрованих музичних занять, уроків курсу "Мистецтво", у проектній діяльності.