Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 4 /2016) | До наступної статті > |
Живий куточок Джмелика
Бесіда за сюжетною картиною на обкладинці
(повна версія)
Джмелик та його друзі дуже люблять різних тваринок. Хочете дізнатися про їхніх домашніх улюбленців? Розгляньте обкладинку журналу і відгадайте загадки!
МАЄ КРИЛА — НЕ ЛІТАЄ, МАЄ РОТ — НЕ РОЗМОВЛЯЄ
► Здогадалися, про які “крила” йдеться? Яка рибка живе в акваріумі Джмелика?
Це — золота рибка. Чарівна, яскрава, немов і справді казкова. Виявляється, вона — родичка звичайнісінького карася. А в акваріумі опинилася завдяки давнім китайцям. Вони любили спостерігати за граційними рухами риб, тож почали виловлювати їх не лише для того, аби їсти, а й щоб милуватися ними у себе вдома. Спочатку рибок тримали у великих керамічних посудинах, а потім придумали прозорі акваріуми. Згодом захоплення китайців акваріумними рибками поширилося й на інші країни.
► Чим зазвичай годують акваріумних рибок?
► Якого ще догляду потребують рибки?
► Чи помітили ви тваринку на Джмеликовому плечі? Як вона називається і чим особлива? Яке житло потрібно хамелеонові в домашніх умовах?
ХТО ДВІЧІ НА СВІТ З’ЯВЛЯЄТЬСЯ?
Корела |
► Здогадалися? А чому люди так говорять про пташок?
► Яка пташка живе у Джмеликовому живому куточку?
Хвилясті папуги |
Цей вид папуг називається корела, вони родом з Австралії, де живуть у заростях евкаліптів та на берегах річок. А в нашій країні цих пташок тримають удома у великих клітках — щоб вони могли там літати. Для приручення птаха треба час від часу випускати його з клітки. На картині клітки не видно. Ми бачимо папужку на гілці, облаштованій саме для нього. Ці папужки люб лять іграшки не менше, ніж діти. Їм, скажімо, до вподоби драбинки та мотузочки, по яких можна лазити, дзвіночки, в які можна калатати. А ще вони надзвичайно полюбляють обдирати з гілок кору й хлюпатися у водичці. Для цього до клітки прилаштовують спеціальну купальню.
Какаду |
А що ж їдять папуги? У природі корела споживає фрукти, молоді пагони та насіння різних рослин і навіть комах, а до “домашнього” його раціону входить суміш злаків — вівса, проса, пшениці, пшона, а ще кукурудза та горох, до яких додають горіхи та дрібні гілки, щоб пташка могла обдирати з них кору. До речі, корелу можна навчити промовляти кілька нескладних фраз, якщо розпочати навчання, коли він ще пташеня. Власний спів цих папуг не дуже мелодійний, зате вони швидко вчаться наслідувати голоси інших пташок.
Нерозлучники |
► Опишіть забарвлення папуги.
► Яке ім’я ви дали б цьому птахові?
► Чи хотіли б ви мати такого пернатого друга? Яких слів навчили б його?
► У кого з вас є вдома папуга? Розкажіть про нього.
► Чи є ще птахи на картині? Чи можна їх вважати хатніми?
► Де ви спостерігали качок? Скільки каченят плаває біля качки-мами?
ХТО НАРОДЖУЄТЬСЯ З ВУСАМИ?
► Про яку тваринку йдеться у загадці?
► Знайдіть на картині тваринку-маму з дитинчатами.
► Полічіть, скільки малюків лежать поруч із мамою-кицею та смокчуть її молочко, а скільки в цей час граються.
Коти стали помічниками людини у прадавні часи — тоді вони захищали від мишей запаси зерна, та й нині за вдачею залишаються мисливцями. Ви, мабуть, не раз помічали, як коти “полюють” на капці господаря або завзято ловлять пухнасті іграшки. До речі, коти дуже чутливі тварини, у них надзвичайно гострі слух, зір та нюх. Кажуть, що коти бачать у темряві, але насправді це не зовсім так. Вони добре бачать при поганому освітленні, але не в суцільній темряві. Важливий орган чуття кота — вуса. Вони називаються вібриси, і їх краще не торкатися, оскільки це завдає тварині неприємних відчуттів.
► Знайдіть кошеня, яке забралося значно вище за інших.
► Які звуки котячої мови вам відомі? Коли коти муркочуть, а коли гарчать, шиплять?
► Яка їжа до вподоби котам?
► Яких диких родичів цієї тварини ви знаєте?
Безліч цікавинок про котів знайдете в журналі “Джміль”, 2009, № 3.
ХТО НАЙВІРНІШІЙ?
► Скільки собак на картині? Хто з них дорослий, а хто маленький?
Собаки, як і коти, — найдавніші друзі людини. Спочатку вони допомагали на полюванні, а згодом навчилися пасти худобу, охороняти оселі, рятувати поранених, допомагати сліпим, возити санні упряжки і навіть шукати вибухівку і наркотики. Існує багато різних порід собак: від найменшої — чихуахуа (10–20 см) до велетенських мастифів (зріст яких може сягати 1 м).
► Що роблять цуценята у живому куточку? Чим зайнята їхня мама?
► Які звуки видають цуценята — гавкають, гарчать чи скавулять? Зімітуйте ці звуки. Які емоції цуценят вони передають?
► Що полюбляють їсти собаки?
► Якого ще догляду вони потребують?
Багато цікавої інформації про собак можна знайти у журналі “Джміль”, 2010, № 2.
ПУХНАСТІ, ВУХАТІ, НЕ В ЛІСІ, А В ХАТІ
Завдання від Книжечки
Розгляньте кролика та зайця на фото. Чи впізнали, хто де? Чим ці тваринки різняться між собою?
► Знайдіть на картині тваринок з найдовшими вухами. Скільки їх? Хто їх доглядає? Як саме?
Декоративні кролики — родичі диких кролів, яких люди здавна вирощували в домашніх умовах задля хутра та м’яса. Але згодом вивели породи кролів, яких тримають удома просто для задоволення, адже вони такі милі. Окрім довгих вух, ці тваринки вирізняються гострими передніми зубами, за допомогою яких гризуть навіть кору дерев.
► Чим живляться кролики? Хто дає своїй тваринці більше корму — Пензлик чи Джмелик?
► Яких кольорів буває хутро у кролика?
► Чи є на малюнку тваринки, схожі за забарвленням на кроликів? Кого більше?
► Знайдіть на картині ще одного гризуна. Як обладнана клітка морської свинки?
Запитання від Джмелика
Для спостережливих малят
► Знайдіть на малюнку комаху. До кого на гостину прилетів метелик?
► Чи є на малюнку кімнатна рослина? Чи варто було б Джмеликові мати більше рослин у своїй оселі? Де їх можна розмістити, щоб тваринки не завдавали їм шкоди?
► Спробуйте здогадатися, чим, крім тварин, захоплюється Джмелик.
Чи сподобався вам живий куточок Джмелика? Чи добре почуваються його мешканці? Чи належний за ними догляд? Про багатьох з них ви дізнаєтеся більше на сторінках цього журналу.
Зробіть сюжетну картину “Живий куточок Джмелика” центром освітнього проекту “Домашні улюбленці”, який допоможе не тільки задовольнити інтерес малят до хатніх тварин, а й виховувати відповідальне, турботливе ставлення до них.
Завантажуйте інтерактивну версію сюжетної картини
“Живий куточок Джмелика”
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Бесіда з дошкільнятами та молодшими школярами — цікаві запитання, ідеї для спостереження за хатніми тваринами тощо — допоможе закріпити й поглибити знання дітей, зацікавити їх детальніше ознайомитися з особливостями життя цих тварин, догляду за ними, з їхніми потребами, спонукати до пошуку інформації про них.
Це віртуальна екскурсія у живий куточок, під час якої малята можуть порівняти життя тварин у природі та вдома, поміркувати, де і чому тваринам жити краще, які з них можуть жити поряд з людьми, а які — ні, дізнатися, як доглядають своїх улюбленців інші діти, поміркувати, як діяли б (або діють) за описаних обставин вони.
Така форма роботи розвиває мислення, спостережливість, уважність, мовлення, уяву, фантазію малят.