Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 4 /2021) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Студія декоративного мистецтва
Писанка-брязкальце
А ви знаєте, що незмінний символ Великодня — писанка — може бути ще й іграшкою та музичним інструментом? Гайда разом створювати і прикрашати керамічні писанки, які звучать!
Основа писанки
- Зліпіть із глини дрібні кульки завбільшки як гречані крупинки. Це буде "начинка" нашої писанки-брязкальця. Кульки мають добре просохнути, перш ніж опиняться всередині глиняного яєчка.
- Зліпіть із глини кульку розміром як невеличке куряче яйце.
- Великим пальцем зробіть у ній заглиблення.
- …
Оздоблення
Варіант 1. “Скибочки”
- Проведіть лінію від “маківки” яєчка до його найнижчої точки, а потім таку саму навпроти.
- Розділіть лінією навпіл кожну половинку, а потім так само кожну з отриманих чверток яєчка. Скільки "скибочок" має ваша писанка?
- Придумайте візерунок із ліній і крапочок для однієї "скибочки" та інший — для її сусідки.
- Повторіть ці орнаменти через один.
Варіант 2. “Хвильки”
А далі? Читайте друковану версію журналу “Джміль”: там Пензлик все детально розповідає що і як треба робити, дає поради як діяти у складних місцях, розповідає про різні варіанти оздоблення писанок. Ви ще не читач друкованої версії журналу? Це легко виправити. Клікайте на кнопку!
“Незвичайні писанки” (“Джміль”, 2019, № 4) — потрапляємо у віртуальний музей диво-писанок — справжніх витворів мистецтва — і самі створюємо писанки з фетру. |
|
“Писанки-вишиванки” (“Джміль”, 2014, № 2) — Пензлик відкриває секрети майстрині, якій вдалося вишити яйце, а також проводить майстер-клас для дітей. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація ознайомлює дошкільнят та молодших школярів із традиціями нашого народу. Діти ознайомлюються із шумовими писанками, історія яких сягає сивої давнини. Але масові знахідки писанок археологами (у звичному для нас сьогодні вигляді та з таким же функціоналом) припадають на часи Київської Русі.
1000 років тому писанки виготовляли зі гончарної глини як своєрідні керамічні поробки — полив'яні вироби у формі яйця, розписані орнаментами.
Виготовити таку писанку було вже складно. Це робили лише досвідчені майстри. Гончар зліплював кульку, з неї чашечку. А потім певними рухами зліплював кінці, але до кінця не закривав. Вона була пустотіла. В середину ж клали ще одну керамічну кульку.
Дітям цікаво робити незвичайні поробки. Тож надамо їм таку можливість, покажемо основні прийоми роботи і дамо можливість творчо їх використовувати.
Запропонуйте дітям пригадати, як вони оздоблювали писанки, які елементи орнаменту часто використовують і спробувати повторити їх, оздоблюючи писанки-брязкальця. Чи завжди це вдається? Які елементи орнаменту варто використовувати, оздоблюючи такі писанки? Що спільного вони мають?
Матеріали публікації стануть чудовим доповненням до проєкту з українознавства, допоможуть розвинути фантазію дітей, навчити їх бережно ставитись до народних традицій, спонукатимуть їх розвивати.
Педагог має матеріал, який допоможе захопливо провести уроки інтегрованих курсів “Мистецтво”, “Я досліджую світ”, використати під час проведення образотворчої діяльності, заняття з ознайомлення з довкіллям, а також стане у пригоді під час проведення інтегрованих уроків / занять, днів, тижнів тощо.