Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 4 /2020) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Чарівні слова
Чи можна обійтися без ввічливих слів? Що зміниться, якщо зайти в кімнату і не привітатися? Навіщо потрібно дякувати? Поміркуйте над цими запитаннями разом із персонажами журналу в Літературній студії.
Як діють чари ввічливості
Обличчя Джмелика та Книжечки засяяли усмішками.
— Поїздка в такому привітному трамвайчику неабияк поліпшує настрій, — поділився враженнями Джмелик.
Книжечка засміялася:
— Добрі слова, усмішка, увага одне до одного тішать не лише пасажирів. Я гадаю, що всі слова ввічливості насправді чарівні. Що більше ними користуєшся, то щасливішими стають люди поруч із тобою.
— Цікава думка. Я, звісно, вживаю ввічливі слова, але досі вважав, що їх просто для порядку придумали, як правила у грі. Прийшов — привітайся, ідеш — попрощайся. Поглянемо, чи діятимуть чари слів “дякую” та “будь ласка”.
У цей момент до Джмелика та Книжечки підійшов грак-кондуктор і попросив оплатити проїзд.
- Як він міг звернутися до пасажирів? Наведіть кілька фраз: дуже ввічливу, просто ввічливу, нейтральну, образливу. Промовте їх і поспостерігайте, як кожна з них впливає на ваш настрій.
Оплативши проїзд, друзі отримали квиточки й перезирнулися. Ось вона, можливість випробувати чари ввічливих слів!
Зізнайтеся чесно — чи завжди ви помічаєте чари ввічливості? А досконально володіти такими чарами може кожний з нас! Читачі друкованої версії журналу “Джміль” познайомляться з чемним трамвайчиком та дізнаються про те, як можна підсилити дію чар ввічливості — як правильно попросити пробачення, прочитають ввічливі віршики, і насамкінець пройдуть чарівну практику у королівстві Будьласка.
- Пригадайте якомога більше ввічливих слів — пограйте у гру “Ввічливе коло” — станьте колом і по черзі кажіть один одному ввічливі слова. Не повторюйте!
- Які ввічливі слова є синонімами?
- А ще можна малювати ввічливі картинки і складати з них жартівливі ввічливі історії! Здогадалися, які саме?
Найввічливішою мовою світу вважають японську: саме у розпорядженні японця мовних засобів для ввічливого спілкування більше, ніж у носія будь-якої європейської мови. Стиль мовлення, який використовується в Японії для ввічливого спілкування, носить назву кейго.
У Європі часто зразком ввічливості вважають англійських джентльменів. Почитайте жартівливий віршик про “Манери справжнього джентльмена” (“Джміль”, 2018, № 11) і переконайтеся в цьому! Читайте “чемні історії”, опановуйте джентльменські манери, робіть вишукані англійські компліменти. |
|
Якось Джмелик з друзями створили “Азбуку ввічливості” ( |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація допомагає ще раз поговорити з дітьми про правила ввічливості та нагадати слова, які варто вживати у різних життєвих ситуаціях: коли треба привітатися, подякувати, попросити вибачення, відповісти на чарівні слова, звернені до тебе, тощо. У матеріалі є тематична добірка віршів, які допомагають цікаво та змістовно провести бесіду.
Нагадайте дітям, які “ввічливі синоніми” є в українській мові, обговоріть із ними, коли яке слово доречніше вживати. Запропонуйте малятам створити веселі комікси, що розкажуть, які ввічливі слова варто вживати у різних ситуаціях повсякденного життя.
Матеріал стане у пригоді на виховних бесідах, уроках інтегрованих курсів “Я досліджую світ”, “Українська мова та читання”.