Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 4 /2020) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Студія декоративного мистецтва
Мереживне диво, або Яєчка-“витинанки”
З давніх-давен в Україні побутує великодній звичай розпочинати святкування яйцем. Воно має чудодійну силу — адже це зародок нового життя. Яєчко є символом Христового Воскресіння, життя, весни, сонця.
Українські майстри і майстрині не лише створюють традиційні писанки, крашанки, мальованки, а й вигадують нові технології, аби здивувати і вразити нас.
- Чи відомі вам ці способи оздоблення великодніх яєчок? Які саме? Який із них подобається вам найбільше? Яким ви користуєтесь?
- Які незвичайні великодні яйця ви бачили? Де саме?
Писанки чи витинанки?
Погляньте-но на ці витвори мистецтва — роботи майстра Миколи Бармака з Тернополя. Як гадаєте, з чого вони зроблені? Одразу й не скажеш, що це яєчна шкаралупа. Як назвати ці роботи? Писанками? Але ж вони білі, не розмальовані. Саме це увиразнює їхню природну красу, привертає нашу увагу до різьблених візерунків. То, може, це витинанки? Чи це можливо — вирізати візерунки зі шкаралупи, як із паперу?
Рельєфне різьблення на яєчній шкаралупі вимагає високої майстерності й терпіння. На перший погляд здається, що зробити ажурну писанку неможливо — шкаралупа така тендітна й крихка… Як же це вдалося майстру?
Цікаво дізнатися, як майстрам вдається вирізати такі вишукані візерунки? Відкривайте друковану версію журналу “Джміль” і читайте повний текст публікації.
- Чим ця публікація вас здивувала?
- Чи вже бачили ви щось схоже на мереживні писанки? Як ви назвали б техніку створення таких писанок? Чому саме так?
- Що, на вашу думку, має вміти майстер, який виготовляє мереживні писанки?
Зазирніть у інші майстерні — ознайомтеся з іншими техніками створення писанок.
“Керамічні писанки” ("Джміль", 2013, № 1) — бесіда про філігранні керамічні писанки та поради, які допоможуть власноруч створити ці незвичайні художні вироби. |
|
“Писанки-вишиванки” ("Джміль", 2014, № 2) — секрети майстрині, яка створює прегарні вишиті писанки, а також майстер-клас для дітей. |
Писанки і крашанки готові, а тепер нумо грати!
“Писанкові перегони” (“Джміль” 2011, № 1) — захопливі завдання, ігри та змагання з писанками і крашанками. |
Завантажуйте електронний додаток
“Мереживне диво, або Яєчка-"витинанки””
Електронний додаток з'явиться на сайті незабаром.
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація дає змогу здійснити екскурсію до народного майстра, який виготовляє різьблені писанки. Запропонуйте дітям уявити, як саме він це робить. У чому складність такої роботи? Які якості потрібні, щоб виготовляти мереживні писанки?
Запропонуйте дітям роздивитися писанки-“витинанки” та порівняти їх зі звичайними писанками. Чи є відмінність? Чим відрізняються візерунки, зроблені дірочками? Чи хочеться додати барв різьбленим писанкам? Чому?
Матеріал може стати у пригоді на заняттях з ознайомлення з довкіллям, під час образотворчої діяльності, уроків інтегрованого курсу “Я досліджую світ”.