Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 11 /2018) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Мелодії з усіх куточків Великої Британії
Нумо всі надвір — дивитися на урочисту ходу музикантів!
— Як цікаво! Першими йдуть шотландці у своїх національних костюмах! — захоплено вигукнув Пензлик.
— І грають на волинці — популярному в Шотландії музичному інструменті, — додала Книжечка.
— То ми слухатимемо музику з різних куточків Великої Британії та дізнаватимемося про її особливості?! — зраділа Нотка.
Ірландська джига
Запрошуємо вас на майстер-клас з ірландських танців.
- Який характер цієї мелодії — сумний чи веселий, безтурботний?
- Який її темп — швидкий чи повільний? Спробуйте виконати довільні танцювальні рухи під мелодію цієї джиги в такому самому темпі. Чи вдалося вам витримати до кінця? Мабуть, ірландські танцюристи дуже витривалі.
- Чи помітили ви, що деякі частини джиги повторюються? Це притаманно всім народним танцям. Як гадаєте, чому?
- Пофантазуйте, чому цей танок називається "Хвіст ластівки".
- Звучання яких інструментів ви почули? (Скрипки й ударних).
Перегляньте відеоролик про те, як танцюють ірландську джигу. Під час виконання цього танцю руки зовсім нерухомі, водночас рухи ніг потребують неабиякої вправності. Спробуйте повторити їх.
Довідка від Нотки
Джига — старовинний швидкий ірландський танок. Його назва походить від назви струнно-смичкового музичного інструмента (пращура скрипки), на якому його виконували.
Запальний танок, еге ж? А чи хочеться вам послухати шотландську волинку та заспівати англійську баладу? Станьте читачами друкованої версії журналу “Джміль”, і ви зможете досхочу мандрувати світом разом із Джмеликом та його друзями.
Слухаємо музику разом з малятами
Чи знаєте ви, що в українців є власна волинка? Її ще називають "козою" або гуцульською дудою. Знайшли її на фото?
Українську волинку виготовляють з козячої шкури. Раніше цей інструмент входив до оркестру Війська Запорозького, був незмінним атрибутом народних гулянь і колядувань. "Козу" оздоблюють китицями, металевими брязкальцями, інколи прикрашають. Роздивіться волинки уважніше.
- Чим схожі ці музичні інструменти? Чим відрізняються?
- Як ви гадаєте, чому українську волинку називають "козою"?
Послухаємо гуцульську дуду
Волинка — один з найдавніших музичних інструментів, відомих людству. Її історія налічує не одне тисячоліття. Причина цього — у її простоті. Уламки давньої волинки були знайдені під час розкопок стародавнього міста Ур на території царства Шумер, і датуються вони 3000 роком до н. е.
Час від часу Нотка досліджує історію музичних інструментів. Ось одна з її розповідей.
“Під звуки клавесина” ("Джміль", 2017, № 3). Слухаємо, як звучать п'єси, присвячені птахам, на клавесині, попереднику фортепіано, розмірковуємо, чим відрізняються ці інструменти. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація ознайомлює дітей з культурою Великої Британії: національним музичним інструментом — шотландською волинкою, національним ірландським танцем — джигою, англійською народною піснею — баладою.
Допоможіть дітям відчути музику — запропонуйте показати її рухами, побути диригентами оркестру (вправа "Я - диригент": діти уявляють себе диригентами, відтворюють відповідні рухи під музику), придумати рухи ірландського танцю, а потім подивитися відео.
Розкажіть малятам, як музика, національний костюм, рухи доповнюють одне одного. Адже саме у народному танці та музиці проявляється душа народу, і ці види мистецтва можуть багато розповісти про його характер, прагнення, історію.
Матеріал збагатить і пожвавить музичні заняття, уроки інтегрованого курсу "Мистецтво".