Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 9 /2017) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Гравюра: сліди на папері
Словничок
Гравюра (від французького graver — вирізати) — вид графічного мистецтва створення великої кількості схожих зображень шляхом відтиску від опуклої або пласкої поверхні.
Гуляв якось Пензлик осінніми вулицями, замріяно розглядав чудернацькі хмари над головою й не помітив, як забрів у калюжу. Наступний крок залишив на асфальті хвилястий відбиток Пензликового кеда.
— Дивина та й годі! Отак гуляєш по вулиці й зненацька, ступивши у калюжу, згадуєш цікавенний вид мистецтва, про який неодмінно треба розповісти читачам журналу! — вигукнув Пензлик і щодуху помчав до Вернісажу, щоб показати вам гравюри.
Давня ілюстрація
Гравюрами здавна ілюстрували книжки. Розгляньте давню гравюру невідомого автора, вміщену в книзі французького астронома Каміля Фламмаріона. Цей відтиск зроблено з дерев’яної дошки. Зверніть увагу на те, як багато різних елементів вирізьбив гравер: тут і рисочки різних розмірів, і кола, й зірочки, і рослини, і будинки. Чорні лінії — це сліди фарби, нанесеної на опуклі деталі дошки. Вирізані фігури, не заповнені фарбою, залишилися білими. На гравюрі ми бачимо давнього вченого-астронома, який прагне дізнатися, що ж там, за горизонтом. Тоді люди ще не мали змоги досліджувати космос, тому уявляли собі зоряне небо як твердий купол, за межі якого можна визирнути.
- Які космічні тіла зобразив художник на гравюрі?
- Що побачив учений за “куполом неба”?
- Які пристрої сьогодні використовують астрономи для дослідження Всесвіту?
Здійсніть подорож у часі разом з Пензликом і читачами друкованої версії журналу “Джміль” — відкрийте для себе секрети техніки виготовлення гравюр, дізнайтеся про всесвітньовідомого українського художника-гравера Леопольда Левицького, роздивіться гравюри різних епох і народів, простежте, як змінювалося це мистецтво з плином часу.
Завантаживши е-додаток до цієї публікації, ви можете побувати у е-вернісажі, де представлені гравюри митців різних епох, створені у різних техніках.
Завантажуйте електронний додаток
“Гравюра: сліди на папері”
Поринути у світ неможливих фігур, який створив для нас Мауріц Ешер, дає змогу публікація “Не вір очам своїм!” (2017, № 11).
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Ця публікація — освітня подорож у часі. Дошкільнята і молодші школярі дізнаються, що таке гравюра, побувають у майстерні художника-гравера, роздивляться гравюри різних часів (е-виставку творів цього виду образотворчого мистецтва можна також відвідати за допомогою е-додатку до статті), ознайомляться зі всесвітньовідомим українським майстром гравюри Леопольдом Левицьким.
Порівняйте з дошкільнятами та молодшими школярами кольорові й чорно-білі гравюри, спробуйте роздрукувати останні й розфарбувати їх. Чи завжди варто розфарбовувати такі твори? Чим гравюри відрізняться від картин? Визначте переваги і недоліки гравюр як творів мистецтва. На що передусім звертаєш увагу, коли роздивляєшся чорно-білі зображення? Чому фотохудожники нерідко віддають перевагу чорно-білим світлинам?
Публікація може стати у пригоді на заняттях чи уроках з образотворчої діяльності, курсу “Мистецтво”.