Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 12 /2017) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Хоч оком світи!
Дні у грудні короткі, а ночі довгі. Запримітьте, о котрій годині надворі стає зовсім темно. Тоді вимкніть у кімнаті світло і... Ні, не лягайте спати, ще ж рано! Краще пограйте у нічних дослідників!
Що можна побачити, коли нічого не видно?
Перш ніж увійти до темної кімнати, зупиніться і поміркуйте: чи вдасться там щось розгледіти, чи зможете ви розрізнити кольори і предмети.
Зайдіть до кімнати. То як воно? Чи добре видно предмети? Чи вдається визначити їхні кольори? Зачекайте 1-2 хвилини. Чи стали ви бачити краще? А як щодо кольорів? Чи є світло у кімнаті? Звідки воно береться? Які предмети видно найчіткіше? А які погано?
Он воно що!
Якщо з яскраво освітленого приміщення зайти у темне, спершу ми нічого не побачимо. Але через певний час наші очі пристосовуються, як кажуть учені, адаптуються до темряви.
Провести у темряві ще один цікавий дослід, з’ясувати, чи справді пірати були одноокими та як працює око, зможуть читачі друкованої версії журналу “Джміль”. А ще у них буде можливість дізнатися у Книжечки, як тренувати зір.
- Пограймо! Розкидайте на килимі іграшки, а потім спробуйте із зав’язаними очима зібрати їх та ще й правильно визначити назву кожної. Всі іграшки зібрали? Нічого не переплутали? Складно? А якщо у вас буде помічник, який розповідатиме, куди слід рухатися?
Темрява — не наша стихія, тому людині досить непросто орієнтуватися у ній. Але є тварини, які орієнтуються у суцільній темряві навіть краще, ніж ми на світлі. Не вірите? Перегорніть сторінку! |
Нам важко уявити життя без сонячного світла, а от є істоти, які все життя проводять там, де й удень темно, і не уявляють собі іншого! Помандруємо різними континентами до найдивовижніших “печер-чемпіонів” (2017, № 5-6): дослідимо світ печер, життя тварин без світла, а потім виростимо сталагміти і сталактити вдома. |
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
Публікація допомагає педагогові організувати з дошкільнятами і молодшими школярами діяльність щодо вивчення особливостей пристосування очей людини до темряви, зрозуміло й дохідливо пояснити, як працює наше око.
Діти виконують цікаві досліди, порівнюють міру пристосованості до темряви очей різних людей, роблять висновки, навіть придумують власні експерименти та пробують пояснити їх результати.
Матеріал стане “родзинкою” занять та уроків з природознавства, допоможе провести захопливі позакласні заходи.