Перемога неминуча! Настане мир. Все буде Україна!
<< До змісту номера (“Джміль” № 10 /2017) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Портрети в осінній позолоті
Золота осінь помережила землю своїми чарівними барвами — золотом, багрянцем, пурпуром, огорнула прозорою блакиттю високого неба, ясним сонячним сяйвом. На душі радісно й водночас трохи сумно: ось-ось розмаїття кольорів зміниться сірими дощовими буднями. Тож не можна втрачати жодної нагоди насолодитися цією нетривкою красою. Так подумала Книжечка і запросила свого друга Пензлика на лісову прогулянку.
— Нумо збирати портрети осені: ти — художні, а я — літературні, — запропонувала дівчинка.
Палітра осені
Дощик поступово вщух, і Пензлик знову дістав свою палітру:
— Знаєш, Книжечко, осінь часто називають художницею, бо вона, як і я, любить малювати. Я навіть пригадав про це уривок з вірша...
Осінь
Нарядилась осінь
В дороге намисто,
Золоте волосся
Розплела над містом.
Кольорові фарби
Вийняла з кишені,
І малює осінь
Жовтим по зеленім.
Здогадатись можна
В парку по дерева:
Є червона фарба
В неї і рожева...
- Які ще барви є в осені? Що вона ними розфарбовує?
- Допоможіть собі запам’ятати цей вірш, наклеївши на чистий аркуш підказки-наліпки.
— Вважаєте, що осінь любить яскраві кольори? Справді, любить. Але не завжди. Послухайте-но таке:
* * *
Таня в осені просила:
— Розмалюєш небо синім,
А рожевим — хмарочки,
Щоб були, мов квіточки.
Осінь гіллям шурхотіла
Й малювала небо сірим.
Сіра стежечка на схилі
І сіренькі горобці…
Мабуть, осінь розгубила
Кольорові олівці.
- В якому місяці осінь втрачає свої яскраві кольори?
- Гарним може бути не лише яскравий і насичений барвами портрет осені, а й виконаний у вишуканих сірих тонах. Саме такий міг би стати чудовою ілюстрацією до цього вірша. Спробуйте намалювати його.
— Осінь буває такою різною… І це чудово! Правда ж, Книжечко?
— Авжеж, Пензлику! — усміхнулася дівчинка. — Ми вже зібрали чимало її портретів, тож вертаймося додому!
Як вам такий портрет осені? А якою осінь бачите ви? У якому місяці осінь подобається вам найбільше? Чому? Намалюйте у своїй уяві й інші портрети осені.
Намалювали? Правда ж, осінь красуня? Читачі друкованої версії журналу “Джміль” зможуть побачити цю пору року очима Пензлика і Книжечки, прочитати віршики сучасних поетів про осінь, виконати цікаві завдання з різними варіантами розв’язань, використавши наліпки.
Цікаво дізнатися, як бачать осінь друзі? Тоді беріть журнал “Джміль”, збирайтеся і станьте учасниками захопливих пригод! І не забудьте відвідати звуковий вернісаж. Мерщій перегортайте сторіночку!
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.
До скарбнички методиста
У публікації ви знайдете різні за стилями вірші, які напрочуд образно й наочно змальовують портрети осені. Поговоріть з дошкільнятами та молодшими школярами про те, якою вони уявляють собі осінь, читаючи вірші, якими засобами поети змальовують золотокосу красуню, як допомагають у сприйнятті змісту поезій ілюстрації.
Запропонуйте дітям зіставити вірш й ілюстрацію до нього. Чи в усьому вони згодні з художником? Чи точно він відобразив зміст вірша? Дайте малятам змогу самостійно проілюструвати вірш. Яку техніку малювання вони оберуть? Чому?
Чи в усі місяці осінь однакова? Які осінні прикмети у які місяці ми можемо спостерігати? Який вірш який місяць осені описує? Чому ви так вирішили?
Запропонуйте дітям написати історію-загадку про улюблений (найгарніший, найтепліший, найнесподіваніший, найдивовижніший тощо) місяць осені. Зачитати і обговорити їх можна під час чаювання. Цікаво, у кого загадка вийде найскладнішою? А найвиразнішою? Хто знайде більше незвичайних порівнянь?
Публікація допоможе провести інтегровані заняття чи уроки з української мови, літературного читання, природознавства, організувати проектну діяльність.