Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
Робота дитячих садків під час карантину
Компетентні відповіді на актуальні запитання
Робота дитячих садків під час карантину Компетентні відповіді на актуальні запитання 12 березня усі заклади освіти, зокрема й дошкільної, були закриті на карантин. Працівники закладів перейшли в режим дистанційної роботи. Що це означає для адміністрації дитячих садків та педагогів? Як організувати взаємодію з вихованцями та їхніми батьками?
Роз'яснення щодо особливостей роботи дитсадків у період карантину подано в листі МОН України № 1/9-219 від 23.04.2020. Публікуємо відповіді на найбільш актуальні запитання, підготовлені за матеріалами цього документа та сайту mon-covid19.info.
Які нормативні документи регламентують роботу дитячих садків у період карантину?
Міністерство освіти і науки України сформулювало рекомендації для керівників департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій, керівників закладів освіти всіх форм власності (листи МОНУ № 1/9-154 від 11.03.2020, № 1/9-161 від 13.03.2020, № 1/9-219 від 23.04.2020). Наказом № 406 від 16.03.2020 передбачено організаційні заходи щодо запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 у закладах освіти, які функціонують на території України.
Усім закладам освіти рекомендовано налагодити можливість здобуття дітьми освіти та спілкування з педагогами за допомогою дистанційних технологій.
Чи зберігається заробітна плата працівників?
За працівниками закладів дошкільної освіти, відповідно до ст. 113 Кодексу законів про працю України, у цей період зберігається середній заробіток.
Про умови та оплату праці працівників закладів освіти в умовах карантину повідомлялося у спільному листі Міністерства освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України від 17.03.2020 за № 1/9-162, № 02-5/202 (лист МОНУ № 1/9-219 від 23.04.2020).
Якою може бути дистанційна освіта для дошкільнят?
Усі заклади дошкільної освіти переведені на дистанційне навчання. Його мета — надання освітніх послуг шляхом застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій за певними освітніми або освітньо-кваліфікаційними рівнями відповідно до державних стандартів.
Вихователі можуть проводити з дітьми заняття через онлайн-канали та надавати рекомендації батькам. Дітям дошкільного віку можна запропонувати ігрові, трудові та художньо-продуктивні заняття.
Як організувати дистанційну роботу? Які обов'язки керівника закладу і педагогів?
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про освіту" керівник здійснює безпосереднє управління закладом і несе відповідальність за його освітню, фінансово-господарську та іншу діяльність. Він має видати відповідний наказ "Про запровадження дистанційної роботи на період карантину".
Відповідно до ст. 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", постанови Кабінету Міністрів України № 211 від 11.03.2020 та з метою запобігання поширенню коронавірусу COVID-19 наказом по закладу дошкільної освітизапроваджується дистанційна робота вдома для педагогічних, а також інших працівників (бухгалтерії, відділу кадрів — по змозі) закладу освіти.
Упродовж робочого часу, визначеного графіком, працівники зобов'язані:
виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором;
відповідати на дзвінки керівника;
перевіряти електронну пошту та оперативно відповідати на листи;
за розпорядженням керівника організувати та здійснювати освітній процес за допомогою дистанційних технологій;
складати або коригувати плани роботи, готувати матеріали для роботи з батьками (презентації, рекомендації щодо розпорядку дня та організації освітньої діяльності дітей);
писати конспекти занять відповідно до програми розвитку дитини дошкільного віку;
викладати матеріали під час Skype-, Zoom-конференцій, спілкування в групах у Viber, WhatsApp, надсилати електронною поштою запитальники для батьків тощо.
Як підтримувати зв'язок з батьками вихованців?
На карантині опинилися не лише діти, а й деякі батьки, тому педагогам закладам дошкільної освіти вкрай важливо підтримувати зв’язок із ними, допомогти їм організувати найкращий "садочок" у себе вдома.
Згідно із ч. 2 ст. 30 Закону України "Про освіту" заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов'язані забезпечувати на своїх вебсайтах (якщо вони не мають таких — на вебсайтах своїх засновників) відкритий доступ до інформації та документів (освітні програми, що реалізуються в закладі, та перелік освітніх компонентів, передбачених відповідними програмами, інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або згідно з вимогами законодавства).
Міністерство пропонує розробити рекомендації та проводити з батьками вихованців консультації щодо організації освітньої діяльності вдома, розпорядку дня, харчування дітей тощо. Таку комунікацію можна організувати за допомогою онлайн-конференцій, спілкування у групах в соціальних мережах, мобільних додатках, за допомогою електронної пошти тощо.
Крім того, слід розглянути можливість проведення з дітьми онлайн-занять за допомогою дистанційних технологій у режимі реального часу або надсилати їх записи батькам вихованців чи розміщувати на вебсайті закладу освіти.
Коли закінчується 2019/2020-й навчальний рік у ЗДО?
Діяльність закладу дошкільної освіти регламентується планом роботи, що складається, як правило, на навчальний рік (з 1 вересня до 31 травня) та оздоровчий період (з 1 червня до 31 серпня). Якщо у зв'язку з епідеміологічною ситуацією в Україні термін дії карантину буде змінено, фактична тривалість навчального року продовжуватись не буде. Також варто утриматися від масових заходів, пов'язаних із закінченням навчального року.
На період карантину видавництво “Світич” відкрило доступ до електронних версій журналу
“Дошкільне виховання” і додатків до нього — “Палітра педагога” та “Джміль”.
Не покидаючи дому, педагоги отримають:
важливі публікації з актуальних тем;
дидактичні матеріали для роботи з дітьми, зокрема й дистанційної;
поради для батьків дошкільнят.
Усім зареєстрованим користувачам читачам коди доступу до журналів надіслано електронною поштою. Реєструйтеся і читайте повні тексти всіх публікацій!