Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
<< До змісту номера (“Джміль” № 10 /2018) | < До попередньої статті До наступної статті > |
Дивіться на зірки, а не під ноги
Усі ми дивимося на одне й те саме: небо, зорі, квіти, трави... І кожен помічає щось особливе. Та є серед нас генії, яким удається побачити недоступне для інших, відкрити нове у знайомому і знайти слова, щоб розповісти про це. Одним з найяскравіших геніїв у космічній науці був Стівен Гокінґ.
- Як ви вважаєте, що треба зробити, аби заслужити таке звання?
Життя крізь комп'ютер
На жаль, більшу частину свого життя великому вченому довелося провести в інвалідному візку. Ще будучи студентом, у 21 рік Стівен Гокінґ захворів на рідкісну недугу, через яку м'язи тіла поступово перестають виконувати команди мозку і людина врешті-решт стає паралізованою. Спочатку відмовили ноги, а згодом, після запалення легень, він утратив можливість розмовляти. Лікарі робили невтішні прогнози, але всупереч їм Гокінґ прожив довге життя і здійснив чимало наукових відкриттів.
Для спілкування з навколишнім світом Стівен міг використовувати лише м'язи на правій щоці. Спеціально для нього було розроблено відомий "синтезатор мовлення", який працював, коли він натискав на кнопку щокою. Натискаючи, можна було вибрати на екрані комп'ютера літеру алфавіту чи певне слово, які поступово складалися в речення. Комп'ютер зачитував ці речення вголос.
- Поміркуйте, які труднощі пов'язані з таким способом спілкування.
За допомогою цього синтезатора мовлення Гокінґ виступав на вчених зібраннях, брав участь у телевізійних наукових програмах і навіть писав книжки для дорослих та дітей. Науковець дуже хотів, аби результати його досліджень були доступні не лише вченим, а й звичайним людям. Тому в його книжках простими словами пояснюються складні теми з теорії Великого вибуху, будови Всесвіту, зірок і чорних дір.
А ви читали книжки для дітей, написані Стівеном Гокінґом у співавторстві з донькою? В українському перекладі вони вийшли друком у Видавництві Старого Лева: "Джордж і таємний ключ до Всесвіту", "Джордж і скарби космосу", "Джордж і Великий вибух", "Джордж і незламний код", "Джордж і блакитний супутник".
Попри всі труднощі й негаразди, Стівен Гокінґ став одним з найвпливовіших і найвідоміших широкому загалу фізиком-теоретиком нашого часу. Хочете дізнатися про його дитинство та найвідоміші дослідження? Ставайте читачами друкованої версії журналу “Джміль” і ознайомтеся з повною версією публікації.
- Яких іще видатних фізиків ви знаєте? Які їхні найважливіші досягнення?
- Чи знаєте ви, що вивчає фізика?
- Чому це важлива для кожного з нас наука?
- Дізнайтеся, коли ми користуємося надбаннями фізиків.
Дітям важко уявити, що відчуває людина, яка потребує особливої уваги. Розповісти про це допоможе мультфільм "За межами зору" / "Out of Sight".
- Як треба ставитися до особливих людей, щоб вони не так гостро відчували свою безпорадність?
- Як і коли їм слід допомагати?
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.