Війна закінчиться. Настане мир. Україна розквітне!
Незвичайна азбука
Що таке азбука, і де ми її використовуємо
До рук Книжечки потрапила збірочка маленьких оповідань “Азбука ввічливості”. “Цікава назва, — подумала Книжечка. — Принесу‑но я цю книжечку друзям. Разом роздивимося її, почитаємо, обговоримо. А ще треба буде розібратися, що означає слово «азбука»”. Сказано — зроблено. На чергову зустріч у Клубі допитливих Книжечка принесла “Азбуку ввічливості”.
— Дивіться, яка у мене книжечка, — почала дівчинка. — У неї дуже цікава назва — “Азбука ввічливості”.
— То ця книжка допомагає вивчити алфавіт і навчитися читати? — висунув припущення Джмелик.
— У певному сенсі ти правий, — відповіла Книжечка. — Ця книжечка справді допомагає вивчити алфавіт і розповідає, як має поводитись ввічлива людина. Тільки літери цього алфавіту незвичайні — це ввічливі слова (їх іще називають чарівними). А розповідає ця книжечка про правила ввічливості, тобто навчає бути ввічливими.
— А ще є нотна азбука! — вигукнула Нотка. — Вона допомагає вивчити ноти, виконувати записані нотами мелодії на різних музичних інструментах, співати по нотах...
— А я читав про азбуку Морзе, — пригадав Джмелик. — Її розуміють усі моряки, адже часто у величезному океані зв’язок корабля з людьми на березі здійснюється за допомогою телеграфу. Радист не друкує літери, а спеціальною кнопкою відбиває крапки (короткий натиск) і тире (довгий натиск). Саме з цих двох символів — крапок і тире — і складаються всі літери в азбуці Морзе.
— А ще азбукою Морзе та телеграфом користуються альпіністи і мандрівники, — пригадав Джмелик. — Є такий сигнал “SOS” — це міжнародний сигнал лиха. Його розуміють люди в усіх куточках світу, якою б мовою вони не розмовляли. Цей сигнал лунає, коли трапляється біда на кораблі, або альпіністів чи інших мандрівників спіткало лихо. Всі, хто чує цей сигнал, негайно поспішають на допомогу.
Нотка швидко знайшла в Інтернеті, як звучить сигнал “SOS”: “три крапки — три тире — три крапки” — і одразу простукала його кулачком. Друзі зрозуміли, як звучить цей сигнал, і про всяк випадок запам’ятали його.
— А ще я нещодавно читав азбуку художника, — пригадав Пензлик. — Там розповідається про основні прийоми малювання.
— У словнику я знайшла ще два значення слова “азбука”: його вживають, коли говорять про щось очевидне, само собою зрозуміле (наприклад, є такий вислів “азбучна істина”), або коли розповідають про головні речі з певної теми (наприклад, азбука танців, азбука мандрівника, азбука садівника), — додала Книжечка.
Друзі продовжили називати відомі їм азбуки, сервіруючи стіл та за чаєм. А які цікаві азбуки можете пригадати ви? Пошукайте азбуки навколо, а на наступному засіданні Школи шляхетності ми разом із Джмеликом, Книжечкою, Ноткою та Пензликом прочитаємо оповідання з... “Азбуки ввічливості”. Тож до наступної зустрічі!
<< До переліку матеріалів рубрики
Залиште адресу своєї електронної пошти, і ми повідомимо вас, коли на сайті з'являться нові публікації та електронні додатки для завантаження.